top of page
Search
kenes1983

Apkures sezonas beigas 2023: kādas ir energoefektivitātes prasības un ieteikumi mūsu mājokļiem?



Apkures sezonas beigas 2023: kā sagatavoties nākamajai ziemai un ietaupīt enerģiju un naudu




Apkure ir viens no lielākajiem mūsu mājsaimniecības izdevumiem, kas veido aptuveni 40% no kopējās enerģijas patēriņa. Tāpēc ir svarīgi zināt, kā optimizēt apkures sistēmu, izvēlēties piemērotu kurinamo un samazināt siltuma zudumus. Šajā rakstā mēs aplūkosim, kāda bija situācija ar enerģoresursu pieejamību un cenām šajā apkures sezonā, kura vēl nav noslēgusies, kā arī kā sagatavoties nākamajai ziemai un ietaupīt enerģiju un naudu.


Apkures sezonas beigas 2023: kāda bija situācija ar enerģoresursu pieejamību un cenām?




Šo apkures sezonu, kas sākās oktobrī un ilgs līdz aprīlim, gaidījām ar milzīgām bažām pietiks vai nepietiks gāzes, cik par to maksāsim, vai nebūs paaugstināts piespiedu elektroenerģijas patēriņš. Tomēr pavasarim tuvojoties, bažas par resursu pieejamību mazinjušies un arī cenas ir kļuvušas pieņemamākas. Kādi faktori ietekmēja enerģoresursu tirgu un kādi ir prognozes nākotnei?




apkures sezonas beigas 2023



Dabasgāze: piegādes stabilitāte un cenu samazināšanās




Dabasgāze ir viens no galvenajiem kurināmajiem Latvijā, kas nodrošina apmēram 60% no siltumenerģijas ražošanas un 40% no elektroenerģijas ražošanas. Tāpēc gāzes piegādes stabilitāte un cena ir ļoti svarīgi faktori mūsu enerģētiskajai drošībai. Šajā apkures sezonā mēs bijām atkarīgi no Krievijas gāzes importa, jo Inčukalna gāzes uzglabāšanas krājumi bija zemi un Baltijas valstis vēl nav savienotas ar Eiropas gāzes tīklu. Tomēr, pateicoties labai sadarbībai starp Latvijas, Igaunijas un Lietuvas gāzes operatoriem, kā arī starptautiskajiem partneriem, gāzes piegāde netika traucēta un patērētājiem nebija jācieš no paaugstinātiem tarifiem.


Gluži pretēji, gāzes cena šajā apkures sezonā ir samazinājusies par aptuveni 30% salīdzinot ar iepriekšējo sezonu. Tas ir saistīts ar globālo gāzes tirgu situāciju, kur pieaugusi gāzes piedāvājums no ASV un Kataras, kritusi naftas cena un samazinājies pieprasījums Āzijas tirgos. Turklāt, saskaņotie nosacījumi starp Latvenergo un Gazprom par gāzes piegādi līdz 2025. gadam nodrošina stabiliti un prognozējamību mūsu tirgū.


Šķelda: alternatīvs kurināmais ar zemāku ietekmi uz vidi




Šķelda ir koksnes atkritumi, kas tiek izmantoti kā biomasas kurinamais siltumenerģijas ražošanai. Šķeldai ir vairākas priekšrocības salīdzinot ar citiem kurinamajiem: tā ir atjaunojama, vietēja un lēta enerģijas avota, kas samazina atkarību no importa un veicina vietējo ekonomiku. Turklāt, šķelda ir videi draudzīgais kurinamais, jo tajos esošais oglekļa dioksīds tiek uzskatīts par neitrālu klimata pārmaiņu ziņa tas ir tas pats oglekļa dioksīds, kas tika uzsūkts kokos augšanas laikā.


Šajos apkures sezonos šķeldas izmantošana ir pieaugusi par aptuveni 10% salīdzinot ar iepriekšējo sezonu. Tas ir saistīts ar to, ka daudzi siltumenerģijas ražotaji un patērētaji ir pamanījuši šķeldas priekšrocības un ieguldījuši šķeldas apkures sistēmūs. Šobrīd šķelda nodrošina apmēram 20% no siltumenerģijas ražošanas Latvijā. Lai gan šis skaitlis ir zem Eiropas vidējais (apmēram 35%), tas liecina par to, ka mū su tirgus ir attīstījies un ir potenciāls augt vēl vairāk.


Valsts atbalsts: plašs pasākumu klāsts, bet neskaidra nākotne




Valsts atbalsts ir viens no galvenajiem instrumentiem, kas veicina enerģijas taupīšanu un efektivitāti mājsaimniecībās. Šajā apkures sezonā valsts piedāvāja dažādus pasākumus, lai palīdzētu patērētājiem samazināt apkures izmaksas un paaugstināt mājokļu komfortu. Piemēram, valsts sniedza subsīdijas par siltumizolācijas darbiem, energoefektīvu apkures sistēmu iegādi un uzstādīšanu, kā arī par kurinamo iegādi. Turklāt, valsts nodrošināja arī konsultatīvu atbalstu un informēšanu par enerģijas taupīšanas iespējām un labajiem praksiem.


Tomēr, neskatoties uz šiem pozitīvajiem pasākumiem, valsts atbalsta nākotne ir neskaidra. Daži no šiem pasākumiem ir bijuši īslaicīgi vai ar ierobežotu budžetu, kas nav spējis apmierināt visu patērētāju pieprasījumu. Turklāt, daži no šiem pasākumiem ir bijuši saistīti ar Eiropas Savienības fondu finansējumu, kas var mainīties atkarībā no politiskajiem lēmumiem un prioritātēm. Tāpēc ir svarīgi, lai valsts turpinātu sniegt ilgtermiņa un stabili atbalstu enerģijas taupīšanai un efektivitātei mūsu mājsaimniecībās.


Kā sagatavoties nākamajai apkures sezonai?




Pavasarim tuvojoties, mums ir lieliska iespēja sagatavoties nākamajai apkures sezonai un padarīt mūsu mājokļus siltus un enerģijas taupus. Šeit ir daži padomi, k o varat darīt, lai sagatavoties nākamajai apkures sezonai:


apkures sezonas beigas 2023 cenas


apkures sezonas beigas 2023 valsts atbalsts


apkures sezonas beigas 2023 siltumenerģija


apkures sezonas beigas 2023 dabasgāze


apkures sezonas beigas 2023 šķelda


apkures sezonas beigas 2023 elektroenerģija


apkures sezonas beigas 2023 mājsaimniecības


apkures sezonas beigas 2023 siltummezgli


apkures sezonas beigas 2023 Inčukalna PGK


apkures sezonas beigas 2023 Klaipēdas terminālis


apkures sezonas beigas 2023 koksnes granulas


apkures sezonas beigas 2023 koksnes briketes


apkures sezonas beigas 2023 malka


apkures sezonas beigas 2023 temperatūra


apkures sezonas beigas 2023 kompensācija


apkures sezonas beigas 2023 ietaupījums


apkures sezonas beigas 2023 pabalsts


apkures sezonas beigas 2023 pašvaldības


apkures sezonas beigas 2023 tarifi


apkures sezonas beigas 2023 klimats


apkures sezonas beigas 2023 namsaimnieks


apkures sezonas beigas 2023 kokrūpniecība


apkures sezonas beigas 2023 enerģētika


apkures sezonas beigas 2023 ekonomika


apkures sezonas beigas 2023 panorāma


apkures sezonas beigās kā samazināt izmaksas?


apkures sezonās kā sagatavoties nākamajai?


apkures sezona un energoresursu cenu pieaugums


apkures sezona un valdības lēmumi


apkures sezona un dzīvokļu īpašnieku lēmumi


apkures sezona un siltuma zudumi dzīvoklī


apkures sezona un karstais ūdens temperatūra


apkures sezona un Legionella spp. baktērijas


apkures sezona un Krievijās sāktais karš pret Ukrainu


apkures sezona un sašķidrinātās dabagāzes pieejamība


apkure ar dabagāzi vai šķeldu?


apkure ar elektroenerģiju vai koksnes produktiem?


apkurināmā cenas sarukuša vai pieaugusi?


apkurināmā cenas prognozes nākamajai ziemai


apkurināmā cenas ietekme uz mājsaimniecību budžetu


apkurināmā cenas ietekme uz kokrūpniecības nozari


apkurināmā cenas ietekme uz enerģētikas nozari


apkurināmā cenas ietekme uz ekonomikas attīstību


apkurināmā cenas ietekme uz klimata pārmaiņu mazināšanu


apkurināmā cenas ietekme uz iedzīvotāju veselību un pašsajūtu


Pārbaudīt un uzlabot mājas siltumizolāciju




Siltumizolācija ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā samazināt siltuma zudumus un apkures izmaksas. Siltumizolācija nodrošina, ka mājoklis saglabā siltumu iekšpusē un neļauj aukstumam iekļūt ārpusē. Siltumizolācija ir nepieciešama visiem mājokļa elementiem, kas atdala iekštelpas no ārtelpas, piemēram, jumtam, sienām, logiem, durvīm un grīdai. Siltumizolācijas materiāli var būt dažādi, piemēram, minerālvate, putuplasts, koksnes šķiedra vai celuloze.


Lai pārbaudītu un uzlabotu mājas siltumizolāciju, jums vajadzētu veikt šādus soļus:



  • Pieņemt profesionālu enerģijas auditu, kas novērtēs mājokļa enerģijas patēriņu un sniegs ieteikumus par siltumizolācijas uzlabošanu.



  • Izvēlēties piemērotu siltumizolācijas materiālu un biezumu atbilstoši mājokļa tipam un klimatiskajiem apstākļiem.



  • Veikt siltumizolācijas darbus kvalitatīvi un atbilstoši tehniskajiem standartiem.



  • Izmantot valsts atbalstu par siltumizolācijas darbiem, ja tāds ir pieejams.



Ieguldīt energoefektīvās apkures sistēmās un ierīcēs




Energoefektīvas apkures sistēmas un ierīces ir tādas, kas spēj ražot vairāk siltuma ar mazāku enerģijas patēriņu. Energoefektīvas apkures sistēmas un ierīces var būt dažādas, piemēram, kondensējošie gāzes katli, siltumsūkņi, saules kolektori vai infrasarkanais apkure. Energoefektīvas apkures sistēmas un ierīces ne tikai samazina apkures izmaksas, bet arī samazina oglekļa dioksīda emisijas un paaugstina mājokļa komfortu.


Lai ieguldītu energoefektīvās apkures sistēmūs un ierīcēs, jums vajadzētu veikt š ādus soļus:



  • Pieņemt profesionālu enerģijas auditu, kas novērtēs mājokļa enerģijas patēriņu un sniegs ieteikumus par apkures sistēmas un ierīču uzlabošanu.



  • Izvēlēties piemērotu apkures sistēmu un ierīci atbilstoši mājokļa tipam, siltuma vajadzībām un finansiālajām iespējām.



  • Veikt apkures sistēmas un ierīču iegādi un uzstādīšanu kvalitatīvi un atbilstoši tehniskajiem standartiem.



  • Izmantot valsts atbalstu par apkures sistēmas un ierīču iegādi un uzstādīšanu, ja tāds ir pieejams.



Izvēlēties piemērotu kurinamo un izmantot tirgus iespējas




Kurinamais ir viens no būtiskajiem faktoriem, kas ietekmē apkures izmaksas un vides ietekmi. Kurinamais var būt dažāds, piemēram, dabasgāze, šķelda, akmeņogles, eļļa vai elektrība. Katram kurinamajam ir savas priekšrocības un trūkumi, kas jāņem vērā, izvēloties to. Piemēram, dabasgāze ir ērta un tīra, bet arī dārga un atkarīga no importa. Šķelda ir lēta un videi draudzīga, bet arī nepastāvīga kvalitātē un pieejamībā. Akmeņogles ir lētas un stabila piegāde, bet arī piesārņojošas un neefektīvas. Eļļa ir ērta un augsta jauda, bet arī dārga un piesārņojoša. Elektrība ir ērta un tīra, bet arī dārga un atkarīga no citiem enerģoresursiem.


Lai izvēlētos piemērotu kurinamo, jums vajadzētu veikt šādus soļus:



  • Salīdzināt dažādu kurinamo cenas, siltuma jaudas un CO2 emisijas. Tabulā zemāk ir sniegts kurinamo salīdzinājums pēc šiem kritērijiem.



  • Izvērtēt savas siltuma vajadzības, mājokļa tipu un apkures sistēmu.



  • Izvēlēties kurinamo, kas nodrošina optimālu siltuma ražošanu ar minimālu enerģijas pat ēriņu un izmaksu.



  • Izmantot tirgus iespējas, lai iegādātos kurinamo par izdevīgāku cenu vai noslēgtu ilgtermiņa līgumus ar piegādātājiem.



Tabula: Kurinamo salīdzinājums pēc cenas, siltuma jaudas un CO2 emisijas





Kurinamais


Cena (EUR/MWh)


Siltuma jauda (kWh/kg)


CO2 emisija (kg/MWh)


Dabasgāze


40


13.9


202


Šķelda


20


4.2


0


Akmeņogles


15


8.1


341


Eļļa


60


12.0


266


Elektrība


80


N/A


N/A


Kā ietaupīt enerģiju un naudu apkures sezonas laikā?




Izvēloties piemērotu kurinamo un uzlabojot mājas siltumizolāciju un apkures sistēmu, jūs varat ievērojami samazināt apkures izmaksas. Tomēr, ir arī citi veidi, kā ietaupīt enerģiju un naudu apkures sezonas laikā, izmantojot vienkāršus un praktiskus padomus. Šeit ir daži no tiem:


Regulēt termostatu atbilstoši vajadzībām un laika apstākļiem




Termostats ir ierīce, kas regulē apkures sistēmas darbību atkarībā no iestatītās temperatūras. Regulējot termostatu atbilstoši vajadzībām un laika apstākļiem, jūs varat samazināt siltuma zudumus un enerģijas patēriņu. Piemēram, jūs varat samazināt termostata iestatījumu par 1C un ietaupīt aptuveni 5% no apkures izmaksas. Jūs varat arī samazināt termostata iestatījumu naktī vai kad neesat mājās, lai saglabātu mērenu temperatūru un novērstu pārkaršanu.


Izmantot saules siltumu un aizvērt aizkari naktī




Saule ir dabiska un bezmaksas siltuma avots, ko varat izmantot, lai sildītu savu mājokli. Lai to darītu, jums vajadzētu atvērt aizkarus dienas laik ā, lai ļautu saules starojumam iekļūt telpās un sildīt tās. Tomēr, naktī vai aukstos laikos, jums vajadzētu aizvērt aizkarus, lai saglabātu siltumu iekšpusē un neļautu tam izplūst caur logiem. Aizkari ir vienkāršs un lēts veids, kā uzlabot mājas siltumizolāciju un samazināt apkures izmaksas.


Samazināt ventilatoru lietošanu virtuvē un vannas istabā




Ventilatori ir ierīces, kas nodrošina gaisa cirkulāciju un mitruma izvadīšanu no virtuves un vannas istabas. Tomēr, ventilatori arī izvada siltumu no telpas, kas palielina enerģijas patēriņu un apkures izmaksas. Lai samazinātu ventilatoru lietošanu, jums vajadzētu ieslēgt tos tikai tad, kad tie ir nepieciešami, piemēram, gatavojot ēdienu vai dušojoties, un izslēgt tos pēc iespējas ātrāk. Jūs varat arī uzstādīt ventilatorus ar taimeriem vai sensoriem, kas automātiski regulē to darbību atkarībā no mitruma līmeņa vai laika.


Darbināt griestu ventilatorus pretējā virzienā




Griestu ventilatori ir ierīces, kas nodrošina gaisa cirkulāciju un komfortu telpās. Tomēr, griestu ventilatori var arī palīdzēt sildīt telpas ziemas laikā, ja tie tiek darbināti pretējā virzienā. Ja griestu ventilators griežas pa labi, tas rada veldzi, kas atdzesē telpu vasaras laikā. Ja griestu ventilators griežas pa kreisi, tas rada spiedienu, kas silda telpu ziemas laikā. Tas ir tāpēc, ka griestu ventilators pa kreisi izspiež silto gaisu no griestiem uz leju un sadala to pa visu telpu. Tādējādi jūs varat samazināt termostata iestatījumu par 1-2C un ietaupīt aptuveni 10% no apkures izmaksas.


Izmantot siltus aksesuārus un apģērbu mājoklī




Viens no vienkāršākajiem un lēt ākajiem un jautrākajiem veidiem, kā sildīt sevi un savu mājokli, ir izmantot siltus aksesuārus un apģērbu mājoklī. Piemēram, jūs varat izmantot siltus segus, spilvenus, paklājus, zeķes, džemperus, čības un citas lietas, kas padara jūs mīlīgus un siltus. Šie aksesuāri un apģērbi ne tikai palīdzēs jums justies komfortabli un mazināt stresu, bet arī ļaus jums samazināt termostata iestatījumu par 2-3C un ietaupīt aptuveni 15% no apkures izmaksas.


Secinājumi un bieži uzdotie jautājumi




Apkures sezonas beigas ir labs laiks, lai novērtētu savu enerģijas patēriņu un izmaksas, kā arī sagatavoties nākamajai ziemai. Šajā rakstā mēs esam aplūkojuši, kāda bija situācija ar enerģoresursu pieejamību un cenām šajā apkures sezonā, kā arī kā sagatavoties nākamajai apkures sezonai un ietaupīt enerģiju un naudu. Mēs esam ieteikuši dažus padomus, kā uzlabot mājas siltumizolāciju un apkures sistēmu, izvēlēties piemērotu kurinamo un izmantot tirgus iespējas, kā arī kā ietaupīt enerģiju un naudu apkures sezonas laikā. Mēs ceram, ka šie padomi ir bijuši noderīgi un palīdzēs jums padarīt savu mājokli siltu un enerģijas taupu.


Lai noslēgtu šo rakstu, mēs vēlamies atbildēt uz dažiem bieži uzdotiem jautājumiem par apkuri:



  • Kad ir apkures sezona Latvijā? Apkures sezona Latvijā ir no 1. oktobra līdz 30. aprīlim. Tomēr, atkarībā no laika apstākļiem, apkures sezona var sākties agrāk vai beigties vēlāk.



  • Ko darīt, ja man ir problēmas ar apkuri? Ja jums ir problēmas ar apkuri, piemēram, ja telpas nav pietiekami silta vai ja apkures sistēma nedarbojas pareizi, jums vajadzētu sazināties ar savu siltumenerģijas piegādātaju vai apkures sistēmas servisa sniedzēju. Jūs varat arī sazin āties ar savu pašvaldību vai patērētāju tiesību aizsardzības iestādi, ja jūs uzskatāt, ka jūsu tiesības ir pārkāptas.



  • Kā varu samazināt savu siltumenerģijas rēķinu? Jūs varat samazināt savu siltumenerģijas rēķinu, izmantojot dažus no iepriekš minētajiem padomiem, piemēram, uzlabojot mājas siltumizolāciju un apkures sistēmu, izvēloties piemērotu kurinamo un izmantot tirgus iespējas, kā arī ietaupot enerģiju un naudu apkures sezonas laikā. Jūs varat arī pieprasīt savam siltumenerģijas piegādātājam sniegt jums detalizētu informāciju par jūsu siltumenerģijas patēriņu un izmaksu sadalījumu, lai jūs varētu redzēt, kur ir iespējams ietaupīt.



  • Kur es varu saņemt valsts atbalstu par enerģijas taupīšanu un efektivitāti? Valsts atbalstu par enerģijas taupīšanu un efektivitāti varat saņemt no dažādiem avotiem, piemēram, no Eiropas Savienības fondu projektiem, no valsts budžeta finansētiem pasākumiem, no pašvaldību programmām vai no privātiem fondiem. Lai uzzinātu vairāk par valsts atbalsta iespējām, jums vajadzētu apmeklēt šo mājas lapu: .



  • Kur es varu saņemt profesionālu enerģijas auditu? Profesionālu enerģijas auditu varat saņemt no sertificētiem enerģijas auditoriem, kas ir reģistrēti Enerģijas tirgus regulatora datubāzē. Lai atrastu sertificētu enerģijas auditoru, jums vajadzētu apmeklēt šo mājas lapu: .



44f88ac181


0 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page